Вирощування диких тварин на спеціально обладнаних фермах набуває все більше актуальності в Європі і світі.

Метою створення господарств для вирощування оленів (муфлонів, диких кабанів) є насамперед отримання певної товарної продукції (зокрема, м’яса або пантів), а також реалізації живих тварин (племінних або трофейних).

Основою вирощування диких тварин є утримання їх в літній період на пасовищах, а зимою – в спеціально створених загонах, де їх сортують відповідно до статі, віку і фізичного стану. При такому їх утриманні тварини мають забезпечуватись всім необхідним для повноцінного раціону. Вагітні та годуючі самки розміщуються на найкращих пасовищах, а самці забезпечуються необхідними мінеральними добавками для покращення росту рогів та їх трофейних якостей. В результаті в умовах ферм забезпечується ефективне та швидке вирощування елітних трофеїв.

Відмінністю ферм від вольєрів є те, що тварини тут утримуються з їх поділом на невеликі групи, що дозволяє проводити селекційну роботу, здійснюється повний контроль фізичного стану тварин – кількість молодняка, вага тварин та інші фізичні характеристики.

Своєчасне відлучення телят від самок допоможе уникнути конкуренції за корм з дорослими тваринами.

Методи і прийоми управління стадом, у поєднанні з правильно облаштованою інфраструктурою ферми, дозволяють повністю контролювати тварин на всіх етапах циклу, таким чином забезпечуючи їх оптимальний фізичний стан та максимальну віддачу інвестицій.

Ферми, як правило, розміщують на сільськогосподарських землях з хорошими пасовищами, адже вони і будуть основою раціону тварин в весняно-осінній період.

Багаторічний європейський досвід показує, що для оленів достатньою є наявність хорошої трави, водопою та накриття від сонця в літній період, а зимою – сіна або силосу і захисту від вітру.

Екопарк ``Аміла`` пропонує Вам створення оленячої ферми ``під ключ``. Ми не лише спроектуємо ферму під ваші завдання та умови, а й збудуємо необхідну інфраструктуру з навчанням вашого персоналу по роботі з тваринами.

Проект ферми треба продумувати і розробляти особливо ретельно, щоб розташування загороджень, воріт і коридорів забезпечували зручне переміщення оленів із загородження в загін, збір у дворі і сортувальному блоці. Ключем до правильного облаштування ферми є вдале розташування центрального коридору.

Загородження і пасовища вимагається розташовувати, керуючись особливостями топографії місцевості. Приміром, загородження, в яких знаходитимуться самці, мають бути розташовані в місцях, де у них не буде візуального контакту з самицями, і з навітряного боку.

Наявність навісів також важлива для оленів, особливо для молодняка. Навіс, встановлений між загородами буде хорошим візуальним бар’єром.

Характер  місцевості диктує план ферми:  розташування загороджень, коридорів для перегону тварин, воріт і місць відлову.

Площа  загороджень залежить від багатьох факторів, у тому числі і цілей вирощування тварин, числа тварин в групі,  якості пасовищ.

Розташування коридорів і воріт повинне враховувати особливості поведінки тварин, інакше вони не “працюватимуть” і тварини в них просто не підуть.

Важливим елементом ферми є спеціально обладнане загородження – сепаратор (можна зустріти різні назви цього об’єкту: розгін для оленів, розкол для оленів, сортування для оленів), що служить для відлову тварин,  розділення їх на групи, проведення ветеринарних маніпуляцій. Таке загородження має бути обладнане спеціальним фіксаційним верстатом.

Грамотний проект, що враховує особливості місцевості, мету створення ферми, дозволить в майбутньому мінімізувати трудовитрати по її експлуатації і знизити втрати тварин.

Усвідомлюючи свою відповідальність перед Замовником, ми не пропонуємо типових рішень, а підходимо до кожного проекту індивідуально.

Якісне проектування ферми диких тварин включає:

  • визначення на плані місцевості меж пасовищ і зимових загороджень;
  • визначення місця розташування сортувального блоку;
  • розробка схеми пересування тварин, розташування коридорів, розміщення і облаштування ворітної системи;
  • рекомендації по висоті і облаштуванню обгороджень;
  • розробка схеми (схем) сортувального блоку (блоків), включаючи розташування відкритих і закритих боксів, систему коридорів, розташування, розміри і напрям відкривання дверей і воріт, посадочні місця для фіксаційних пристроїв (верстатів), робочу зону і схему можливих напрямів руху тварин;
  • опис основних прийомів і особливостей поводження з тваринами (оленями) різної статі і віку;
  • опис зоотехнічних і ветеринарних заходів в різні сезони року.

Обладнання для ферм :

Для успішної роботи з оленями, та й іншими тваринами, потрібно спеціальне устаткування, яким має бути обладнана кожна ферма.

Насамперед це пристрої для фіксації тварин – фіксаційні верстати. Верстат призначений для полегшення проведення різних маніпуляцій з оленями, такими як: взяття крові, вакцинація, установка вушних міток, зважування і т.д.

Існує декілька різновидів даного обладнання, вибір якого залежить від виду, кількості одноразово оброблюваних тварин, а також виду запланованих маніпуляцій.

Екопарк “Аміла” пропонує наступні варіанти фіксаційних верстатів для роботи з різними видами оленів

Верстат гідравлічний для оленів , спільне виробництво Екопарк ``Аміла`` і ``MILU`` (Польща).

Призначений для забезпечення надійної фіксації благородних оленів при проведенні маніпуляцій: помічення, зрізання рогів, проведення ветеринарних процедур та ін. Рекомендується для одноразової роботи з великими групами оленів. Фіксація тварини забезпечується рухливою стінкою, що притискає тварину до протилежної нерухомої стінки, обмежуючи можливість його руху. Рух стінки відбувається за рахунок гідравлічного приводу.  Внутрішні стінки верстата обшиті м’яким матеріалом і вінілом, щоб зробити фіксацію комфортнішою для тварини.Такий верстат дуже зручний при роботі з великими групами тварин.

Верстат механічний для оленів , спільне виробництво Екопарк ``Аміла`` і ``MILU`` (Польща).

Ще один варіант притискного фіксаційного верстата.  Верстат представляє з себе короб з бічними дверима. Коли олень опиняється всередині верстата, стулки дверей фіксуються у потрібному положенні і забезпечують нерухомість тварини. Верстат не вимагає підключення до джерела електроенергії і зручний при роботі з невеликими групами тварин.

Верстат механічний ``Лань`` власного виробництва

Для роботи з ланями, плямистими і білохвостими оленями ми пропонуємо механічний верстат “Лань” власного виробництва. Він складається з конструкції із скошеними всередину стінками. По пандусу тварина приходить до верстата, провалюється в нього і виявляється затиснутим під тяжкістю власної ваги між скошеними стінками, не дістаючи ногами до підлоги. Через знімні панелі оператор має доступ до тварини, щоб здійснити необхідні маніпуляції.

Системи зважування

Для зручності користування та точності отриманих даних сортувальний блок на фермі з вирощування оленів чи інших тварин повинен включати ваги для їх зважування, які оптимально поєднувати з верстатом. Ми пропонуємо до встановлення електронні ваги Tru-Test, Нова Зеландія.